Marketing e-commerce
Sukces e-commerce wymaga nie tylko atrakcyjnych produktów, ale również skutecznych strategii marketingowych. Niestety, wiele firm popełnia podstawowe błędy, które skutecznie sabotują ich wysiłki marketingowe, prowadząc do rozczarowujących wyników sprzedażowych. Marketing e-commerce to dość trudna dziedzina. Poniżej przedstawiamy pięć najczęstszych błędów w marketingu e-commerce, które mogą być przyczyną nieskutecznych kampanii.
1. Zaniedbanie elementów poza kampaniami płatnymi
Marketingu w e-commerce nie możesz opierać jedynie o kampanie płatne w Google i Meta, a przynajmniej do czasu, aż nie zaopiekujesz innych bardzo ważnych aspektów, które sprawiają, że klient finalnie kupuje u Ciebie albo u konkurencji.
Te elementy to:
✅ cena – w internecie bardzo łatwo porównać ten sam produkt pod kątem ceny, a więc musisz mieć ciągle rękę na pulsie – konkurencja nie śpi. Jeśli oferujesz unikatowy, jedyny w swoim rodzaju produkt, albo jesteś marką, za której „znaczek” się płaci z zasady więcej, możesz windować ceny. Ale jeśli przepychasz się ze swoją konkurencją w gąszczu… aktualizuj ceny!

✅ proces sprzedaży – np. polityka dostaw (cena i szybkość), brak wdrożonych płatności typu PayPo czy Klarna, jasna polityka reklamacji etc. Według raportu Digital Poland to co najbardziej skłania ludzi do zakupu w internecie to… darmowa dostawa! Na trzecim miejscu znalazł się „prosty check-out”

✅ produkt – po pierwsze czy jest potrzebny komukolwiek (to zadziwiające jak wiele firm sprzedaje coś, co jest potrzebne jedynie jej właścicielowi), po drugie jak jest przedstawiony w sklepie – czy: zdjęcia produktowe są jak spod igły, masz zdjęcia/video w użyciu codziennym, opisy są napisane zgodnie ze sztuką marketingową, produkt posiada opinie użytkowników etc.
Rozwiązanie: Aby zwiększyć skuteczność swoich kampanii marketingowych, firmy powinny zadbać o optymalizację wszystkich aspektów swojego e-sklepu. Warto przeprowadzić analizę konkurencji, audyt strony pod kątem SEO, poprawić jakość opisów produktów, a także zoptymalizować proces zakupowy, aby był jak najprostszy i najbardziej intuicyjny dla klientów.
2. Problemy techniczne strony
Strona obarczona problemami technicznymi, takimi jak długie czasy ładowania, brak responsywności czy obecność złośliwego oprogramowania, może skutecznie odstraszyć potencjalnych klientów.
✅ szybkość ładowania strony – im jest dłuższa, tym współczynnik konwersji (wielkość sprzedaży do ilości odwiedzających stronę osób) spada. Idealny czas wg Użytkowników to 2 sek! Sprawdź jaki jest PAGE SPEED INDEX Twojej strony. Jeśli wynik nie będzie zadowalający, być może będziesz musiał pomyśleć o optymalizacji zdjęć (za duże zdjęcia wpływają na szybkość ładowania strony), zmniejszeniu ilości wtyczek i widgetów czy nawet zmianie hostingodawcy.
✅ zawirusowana strona – zmora internetu, niestety dość częsta, a więc miej zawsze w pogotowiu speca, który szybko wdroży działania naprawcze.
✅ mobile first – to naprawdę krępujące, że w 2024 roku trzeba komuś jeszcze tłumaczyć, że klienci w 70-80% korzystają ze smartfonów do robienia zakupów w sieci. Do tego dochodzi Mobile First Index od Google, czyli to właśnie strona mobilna jest brana pod uwagę w pierwszej kolejności przez algorytmy Google. Firma, której sklepowa strona nie wspiera procesu zakupowego w wersji mobile, nie ma szans na sukces. Nawet przy najlepiej skonfigurowanych i zoptymalizowanych kampaniach.
Rozwiązanie: Regularne przeprowadzaj audyt techniczny strony internetowej, w celu identyfikacji i usunięcia wszelkich błędów i problemów, które mogą wpływać na jej funkcjonowanie i bezpieczeństwo.
3. Niejasne promocje
Kampanie promocyjne, które są niejasne lub wprowadzające w błąd, mogą zniechęcić klientów. Przykładem może być obietnica zniżki, która nie jest automatycznie naliczana w koszyku zakupowym z powodu skomplikowanych warunków promocji. Jak robisz promocję, to zrób dobrą zniżkę. Wlicz sobie w koszty marketingowe tę „stratę” na marży. Stosowanie na siłę przekombinowanych promocji, tylko po to, aby mieć co wrzucić w kampanię, najczęściej bardziej zniechęci klienta, niż skłoni do zakupu.

Rozwiązanie: Jasne i przejrzyste komunikowanie warunków promocji, z łatwym dostępem do informacji o tym, jak skorzystać z oferty. Należy upewnić się, że wszelkie zniżki i promocje są automatycznie naliczane w procesie zakupowym, aby uniknąć frustracji klientów.
4. Nieskuteczne kreacje graficzne

Wizualny aspekt kampanii ma ogromne znaczenie. Możesz mieć najlepsze targetowanie na świecie, ale jeśli w kampanii użyjesz nieatrakcyjnych kreacji graficznych, zmniejszysz ich skuteczność. Z naszego doświadczenia śmiem stwierdzić, że 80% sukcesu kampanii reklamowej w internecie zależy od kreacji.
Każda nowa kampania / nowa reklama przez pierwsze dni przechodzi przez fazę uczenia, w której algorytm uczy się, jacy odbiorcy klikają, a którym osobom reklama się nie podoba. Na tej podstawie następnie algorytm kieruje reklamy do osób, które wg niego z największym prawdopodobieństwem klikną i kupią.
„Nawet najlepsze targetowanie, nie sprawi, że ludzie w tę reklamę będą klikać, gdy nie będzie ona konkretna, nie będzie odpowiadać na potrzeby odbiorców, dotykać problemów, które ich spotykają. Nie zawsze piękne packshoty, sesje zdjęciowe będą działać na grupę odbiorców, do której docieramy. Czasem trzeba wyjść poza schematy, zrobić coś, co zaskoczy użytkownika.”
Sandra Gaworska, Performance Specialist – Social Spot


Ważne jest też abyś testował wiele różnych kreacji. Marketing to wieczne testowanie. Analizuj jak odbiorcy reagują na konkretne kreacje i ucz się ich preferencji. Przygotuj kilka / kilkanaście różnych kreacji graficznych zdjęć oraz video i testuj testuj testuj. Pamiętaj też o dostosowaniu formatu treści do umiejscowienia reklamy.
Rozwiązanie: Inwestycja w profesjonalne i atrakcyjne kreacje graficzne, które będą korespondować z przekazem marki i angażować odbiorców. Warto również regularnie testować różne wersje kreacji, aby zidentyfikować najbardziej skuteczne podejścia.
5. Brak testowania i analityki
Nieprowadzenie regularnych testów i analiz to jeden z największych błędów, jaki mogą popełnić marketerzy e-commerce. Bez ciągłego monitorowania efektywności kampanii i analizy zachowań użytkowników, trudno jest zoptymalizować strategie marketingowe i osiągnąć lepsze wyniki.
Z dobrze skonfigurowanego Google Analytics możesz dowiedzieć się ile razy odbiorcy muszą zetknąć się z Twoją reklamą, aby kupić. Ile pieniędzy przynosi jedna, a ile druga kreacja. Jak skuteczny jest remarketing. I wiele wiele innych bezcennych danych.
Czasami jedna drobna zmiana na stronie docelowej, albo w kampanii, może przełożyć się na duże wzrosty / spadki w sprzedaży. A więc zacznij od dobrej konfiguracji konta, aby następnie codziennie móc analizować które kampanie i które zmiany konwertują najlepiej.

Rozwiązanie: Wprowadź regularne testowanie różnych elementów kampanii (A/B testing) oraz korzystaj z narzędzi analitycznych, które pozwolą na szczegółową analizę zachowań użytkowników i skuteczności poszczególnych działań marketingowych.
Wnioski
Podsumowując, unikanie powyższych błędów i skupienie się na analizie, ciągłej optymalizacji i testowaniu kampanii marketingowych może znacząco zwiększyć szanse na sukces w konkurencyjnym świecie e-commerce. Pamiętaj, że skuteczny marketing to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i regularnej analizy.
Jeśli czujesz, że osoba/firma, z którą aktualnie współpracujesz, nie zwraca uwagi na te aspekty lub jeśli że zainwestowany w reklamy budżet jest niewspółmierny do wielkości sprzedaży, napisz do nas. Chętnie przeprowadzimy audyt i zaproponujemy efektywniejsze działania.
Szukasz pracy jako UGC Creator – napisz do nas
A jeśli uważasz, że tworzysz ciekawe estetyczne i osadzone w dzisiejszych trendach treści, wyślij nam swoje portfolio. A my chętnie skorzystamy z usług wybranych twórców.
Na dzień dzisiejszy, poszukujemy wielu UGC kreatorów, chętnych do współpracy barterowej. W zamian za trzydniowy pobyt w apartamencie na półwyspie Helskim. Nasze oczekiwania to przede wszystkim estetyka, dobra jakość treści i fajny pomysł. Zależy nam też bardzo na rolkach, a więc ta umiejętność jest kluczowa.
Chcesz wiedzieć więcej, napisz do nas lub wyślij zgłoszenie na workwithus@socialspot.pl, koniecznie z dopiskiem UGC.
Miłego dnia,
Ania Amsolik
współtwórczyni Social Spot
Dodaj komentarz